بیوگرافی ماندانا:مادر کوروش بزرگ

ماندانا

مادر کوروش بزرگ

Mandana of Media شناسنامه زادروز حدود ۵۸۴ قبل از میلاد تاریخ مرگ حدود ۵۵۹ قبل از میلاد همسر کمبوجیه اول فرزندان کوروش اطلاعات سیاسی سمت شاهدخت مادی
ملکه هخامنشی

 شهبانو ماندانا (که بانویی کورد بود)مادر کوروش نخستین زنی است که تاریخ ایران از وی یاد کرده است.و البته همسر شخصی فارس یا پارسی وهمچون او ایرانی. وی دختر آستیاک، واپسین پادشاه  ماد(اولین شاهنشاهی جهان) است.ماندانا همسر کمبوجیه پارسی شد. به روایت هرودوت، آستیاک دختر خود ماندانا را به کمبوجیه داد. کمبوجیه از خانواده‌ای پارسی و فرمانبردار بود که شاه ماد او را از یک مادی، دست  کم، بی‌زیان‌تر می‌دانست، به ویژه که کمبوجیه شخصی ملایم و آرام بود.
کمبوجیه در آن هنگام در «انشان» بود. از این ازدواج فرزندی پا به گیتی گذاشت که او را کوروش نام نهادند و چنانچه می‌دانیم کوروش بنیانگذار سلسله  هخامنشی شد و تاریخ عنوان بزرگی را به او داد. 

ملکه ماندانا مادر کوروش و دختر آستیاگ(آخرین پادشاه ماد)در انتقال قدرت به پسرش کوروش تاثیر انکارناپذیری داشت.زن زرتشتی در این قرن از بیشترین حقوق متعالی برخوردار بود و یکی از درخشان ترین ادوار تاریخی خود را  می گذراند. همانطور که گفته شد نمونه کامل آن ماندانا مادر کورش بود؛ که بارها کوروش به وجود او افتخار کرده است.
چون آخرین پادشاه ماد (آستیاک) فرزند پسر نداشت؛ ملکه ماندانا حق شاهزادگی داشت و به همین خاطر در انتقال قدرت به کوروش کبیر مؤثر بود. ماندانا مدرسه و گروه های پارس را بنیان نهاد که در آن عده زیادی از پسران همسن و سال کوروش، تیراندازی، اسب سواری و فنون نبرد را  می آموختند. گذشته از این ماندانا به کوروش آموخت که حق چیست و نا حق کدام است و احترام فوق العاده ای را که کوروش نسبت به مادرش ماندانا رعایت می‌کرد؛ به پاس داد و عدالتخواهی بود که از او آموخته بود.

 او در تربیت و نیز انتقال قدرت به کوروش سهم بسیار موثری داشت.

  ماندان اولین مدرسه جمعی که در آن برگزیدگانی از پسران بودند بنیان مینهد که خود شخصا به دانش آموزان این مدرسه درس حقوق وقانون را می آموخت و به کوروش می آموخت که باید پایه و اساس ظلم و بیدادی را ویران نماید و در هر حال یار و همیار زیردستان باشد. در این مدرسه فنون سوارکاری و تیراندازی و نبرد نیز آموزش داده میشد.

 

 

 

 منبع:تاریخ

منبع تصویر جدید ماندانا و شعر آن از یک کتاب در یک سایت و گذارده شد.

 

این بانوی نامدار مانـــدان بوده اســت

 

مه بانوی ماد و فخر ایران بــوده است

 

پــــــرورد به نیکــــی و خرد کـوروش را

 

او بانوی بانــــــوان ایران بــــودهاست

 منبع:تاریخ و اینترنت

/ 23 نظر / 898 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کیر کلفت

کیرم دهن ایرانی جماعت

کیر کلفت

از همه چی بگذریم اگر ماندانا واقعا مثل این عکس باشه خیلی حال میده تو کونش بذاری

محزون

واقعا که براتون متاسفم آدم های بیشعور واقعا ناراحت شدم آقای-----کلفت خیلی آدم بی شعور احمق و... دوستان شما مثل آقای -----کلفت نباشید.

ملودی

اسم بسیار با پر معنا و مفهومی است که متاسفانه بعضی از آدم های بی فرهنگ غربی اینها رو نمی فهمن[شرمنده].واقعا شرمنده ام.و من[تعجب]تعجب می کنم از بی فرهنگی غربی ها واقعا متاسفم

علیرضا

من با خانم محزون و ملودی موافقم. غربی ها خبلی آدم های عقده ای ،نجست،بی شعورو کثیف هستند.[تایید][تایید][تایید][تایید][تایید][تایید]

مهیار پارسی

درود بر پارسی و مادی(کورد).تمام اینهایی که فحش میدن تورک هستند. خاک بر سرتون شما برید تو بغل عمو اتاتورک خرتون . کشور ایران جعلیه یا جمهوری جعلی الهام علیمف. یا تورکیه که با کشتار ارمنیها به وجود امد.

مهیار پارسی

تورکهای بی خاصیت.زبونتون نه تورکیه نه پارسی نه کوردی نه عربی

مهیار پارسی

امیدوارم مردم پارسی و کوردی(ماد) به ریشه خودشون برگردند.

دلارام تقوی

خیلی عالی بود . مرسی

علیرضا

بژی ماد و پارس [گل]